516d1jud2FL._SY580_

The Beatles, Abbey Road Albüm Kapağındaki  Gizemli Adam

Herhalde tarihteki en ünlü plak kapaklarından birisidir, The Beatles’ın 1969 tarihli “Abbey Road “albümü. İngiltere’nin en meşhur müzik stüdyolarından biri olan, aynı zamanda The Beatles’ın da kayıtlarını yaptığı Abbey Road Stüdyoları’nın bulunduğu sokaktaki yaya kaldırımından karşıdan karşıya geçen The Beatles üyelerinin olduğu bu albüm kapağı sayesinde bu sokak bugün Londra’daki en çok ziyaret edilen noktalardan biri.
 Albüm kapağında herkes ayakkabılıyken bir tek Paul Mccartney çıplak ayaklı, oysa kamera arkası fotolarında Paul’ün ayaklarında sandaletler var. Bu konu ile de muazzam şehir efsaneleri dönmüş, Paul’un aslında 1966’da bir kazada öldüğü ve hemen sonrasında bir benzerinin yerine geçmiş olduğu, ve Paul’un çıplak ayaklı oluşunun aslında ölmüş olduğunu simgelediği.
John’un beyaz kıyafetiyle papaz ya da tanrıyı, George’nin mezarcıyı, Ringo’nun ise yas tutan kişiyi simgelediğinden de bahsedilir.  Daha neler neler..
 Kapağı kadar albüm de müzik tarihi açısından çok önemli elbette.
The Beatles’ın beraber kaydettiği son stüdyo albümü olma özelliğini taşıyor. (kaydedilen son ama yayınlanan son değil, “Let it Be” albümü daha önce kaydedilmesine rağmen bu albümden sonra yayınlanıyor]
 Bu fotoğraflardaki neşeli hallere pek bakmayın, bir daha pek de bir araya gelemeyecekler. John Lennon zaten uzaklara bakıyor çoktan bitirmiş kafasında sanki the Beatles’ı.
 Stüdyonun merdivenlerinde oturuyor bizimkiler o gün. John’un çantasında ne var, Ringo hangi marka sigarayi içiyor, Yoko Ono o anda nerede? Takım elbise altına sandalet kadar da şık bır şey var mıdır? Paul’un en karizmatik zamanları olsa gerek.

 Pekii Paul Cole isimli Amerikalı  amcanın bu albümle ilgisi ne? Kendisinin müzik ya da sanatın

her hangi bir dalıyla hiç ilgisi yok.
 Evvet Mr. Paul Cole, Floridalı bir satış temsilcisi, 1969 yazında çalıştığı şirket ona ikramiye olarak bir Londra seyahatı verir. Tesadüf de bu ya Mr.Cole tam da bu fotoğraf çekimi yapılırken aylak ayak Abbey Road’dan geçmektedir. Ve bu sayede adeta the Beatles’ın 5.üyesi gibi albüm kapağında yer alır.
Bu kapağın konu olmadığı yer yok neredeyse. Homer’a da Lennon’luk yakışmamış mı?
 Albümün de ilk parçası efsanevi “Come Together” bu arada.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet

Giriş

Üye değil misiniz?

Aradığınız ürünün adını yazmaya başlayın...
Mağaza
Favoriler
0 items Sepet
Hesabım

Kargo Bedava!

Tüm siparişlerinizde kargo ücretsiz!