sendul-2

Efsanevi Operet ‘Şen Dul’

Efsanevi operet ‘Şen Dul’ 1905 yılında ilk kez sahnelendiğinde Viyana’daki “Theater an der Wien” tarafından beğenilmeyip, müzikaliteden yoksun olduğu gerekçesiyle fena halde kötülenmişti.

Ancak başlarda küçümsenip beğenilmeyen o ‘Şen Dul’, birkaç yıl içinde, türünün en başarılı örneklerinden biri olarak müzik tarihinde yerini aldı ve bestecisi Franz Lehar’a (1878-1948) müthiş bir şöhret ve servet kazandırdı.

İlk gösterimlerinde halk arasında muazzam bir sansasyon yaratan operetin müziği Merry Widow Waltz, sezonun çılgınlığı haline geldi.

Operetin yarattığı dalga ve sansasyonla birlikte, moda tasarımcısı Lucille tarafından tasarlanan ve gösteri esnasında aktris Lily Elsie tarafından giyilen şapka da muazzam bir şöhrete kavuştu.

Ve bundan sonraki on yılın kadın modasına “Merry Widow” Şen Dul şapkası hakim oldu.

Genelde 40-50 cm çapında olan bu dev, çılgın şapkalar hızla popüler oldular ve Edwardian dönemi kadınları için birer arzu ve rekabet nesnesi halini aldılar. Büyüdükçe büyürken süslendikçe süslendiler

Üzeri süslenecek şapka siyah, bej ve morun parlak tonlarında olurdu. Şapkanın üstü, çoğunlukla tüylerle (genellikle devekuşu), çiçeklerle, fiyonklarla, tüllerle ve hatta bazen doldurulmuş kuşlarla süslenirdi. Saçlar tepede toplanır, üstüne şapka yerleştirilir ve kossskocaman hacimli bir görünüm oluşturulurdu.

Benim şapkam mı büyük seninki mi derdine düşen zamane kadınları abarttıkça abartmaya başladılar!

Ve evlere arabalara sığmaz oldular.

Bu Edwardian çılgınlık şükür ki kısa sürdü, gülünçleşerek kısa zamanda yok oldu

18 yıl hiç de kısa sayılmaz aslında!

Zaten bu dönemin sonrasında kadının toplum içindeki yeriyle beraber “s” biçimindeki silueti de değişti, modernleşme başladı, etekler kısaldı, korseler çıktı..

Bu yazıyı beğendiniz mi? Paylaşın!

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sepet

Giriş

Üye değil misiniz?

Aradığınız ürünün adını yazmaya başlayın...
Mağaza
Favoriler
0 items Sepet
Hesabım

Kargo Bedava!

Tüm siparişlerinizde kargo ücretsiz!